PEGA-VEL, a.s.
PEGA-VEL, a.s. je významný výrobce galanterního zboží - stuhy, prýmky, pruženky, úplety, ovíjené nitě

PEGA - VEL, akciová společnost Krnov

Budova PEGA-VEL, a.s.

PEGA-VEL, akciová společnost Krnov, je pokračovatelem již stoleté tradice výroby textilní galanterie ve Slezsku.

Hlavními výrobními artikly v současnosti jsou výrobky textilní galanterie, a to jak prádlařské nebo oděvní, tak i galanterie technické (např. izolační stuhy, elektrické ohradníky, autopasy apod.). Dále se zabýváme výrobou elastických úpletů a elastických ovíjených nití.

Jsme vhodným obchodním partnerem především pro výrobce oděvů, prádla, plavek, sportovního ošacení, výrobce obuvi, výrobce tkanin, ponožek, ortopedických výrobků, velkoobchody i maloobchody textilní galanterií, apod. Kromě výrobků, které máme skladem, nabízíme i vyrobu na zakázku.

Historie firmy

Historická fotografie budovy  PEGA-VEL, a.s.

Textilní výroba má v regionu Krnovska dlouholetou tradici. Cechu soukeníků v Krnově byla privilegia udělena již v roce 1550 a v roce 1570 byl vydán tovaryšský řád. Město Krnov bylo od počátku 19. století jedním z nejvýznamnějších středisek textilní výroby a textilního obchodu. V domě zvaném Silesia, který postavily textilní firmy regionu, probíhaly výstavy a kontraktační akce.

V roce 1901 objekt vlnařské továrny zakoupil obchodník Franz Gabler, který doplnil strojní vybavení o nové stuhařské stavy a proplétací stroje a s 60 pracovníky začal vyrábět svíčkové knoty, velurové prýmky, úzké i široké lemovky pro zdobení dámských šatů.

Historická fotografie budovy  PEGA-VEL, a.s.

Před 1. světovou válkou již továrna zaměstnávala více než 700 pracovníků. Sortiment se rozšířil např. o celou řadu pevných i pružných stuh, prádlovou pruženku, módní prýmky proplétané i galonové, šněrovadla, popruhy apod. Dekretem prezidenta republiky byl od 1. ledna 1946 vytvořen národní podnik Továrny stuh a prýmků, jehož základ tvořil závod v Krnově. Od roku 1952 nesl podnik název Závody S.K.Neumanna, výroba stuh a prýmků.

Tento podnik byl transformován 4. května 1992 do akciové společnosti PEGA, která byla zařazena do 1. vlny kupónové privatizace. PEGA-VEL, a.s. rozšířila a inovovala svůj výrobní program a svým zákazníkům nabízí široký sortiment tradičně kvalitních produktů pevné i elastické galanterie, elastických úpletů a elastických ovíjených přízí.


Spolupráce na vydání faksimile Vyšehradského kodexu

V roce 2012 získala PEGA-VEL, a.s. jako spolehlivý a zkušený partner zakázku na barvení přírodního hedvábí pro tkaní brokátu na výrobu faksimile Vyšehradského kodexu, které v počtu 199 číslovaných exemplářů vydává nakladatelství  Tempus Libri spol. s r.o. Tkaní vazebního brokátu pro výrobu faksimile provádí firma  Kolovrat, ČM s.r.o. v Chýnově.

Výňatek z doprovodné publikace k faksimili Vyšehradského kodexu, týkající se výroby vazebního brokátu, si můžete přečíst  zde (formát pdf).